Differin opinie o maści i żelu opartym na retinoidach

Każdy, kto ma cerę trądzikową lub narzeka na pojawiające się na twarzy różnego rodzaju wypryski i pryszcze, musi przygotować się na to, że ich zlikwidowanie będzie długotrwałym i niekiedy nawet bolesnym procesem. Trądzik to choroba skóry taka jak wiele innych, której nie powinno się zlekceważyć, licząc, że wszelkie jej objawy ustąpią samoistnie. Tak prosto to niestety nie wygląda, a do odzyskania idealnie gładkiej skóry konieczne będzie zastosowanie odpowiednio skutecznych środków. Zazwyczaj zaczyna się kurację od starannie dobranych kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji, ale kiedy nie zadziałają, trzeba sięgać po odpowiednie suplementy diety czy leki przypisywane przez lekarza dermatologa.

Swoje zmagania z trądzikiem powinno się zacząć właśnie od tego, czyli od profesjonalnie postawionej diagnozy. Wydaje się nam, że jest tylko jeden jego rodzaj, którego objawem są właśnie pojawiające się na skórze krosty i inne wypryski, jednak jest to niezwykle zróżnicowana choroba, wymagająca dokładnego rozpoznania jej przyczyn, tkwiących zazwyczaj wewnątrz organizmu, w głębokich warstwach skóry. To one bezpośrednio warunkują rodzaj użytych metod leczenia i trzeba sobie śmiało powiedzieć, że uniwersalny lek, radzący sobie z każdą odmianą zmian trądzikowych, niezwykle trudno będzie znaleźć. Dlatego, jeśli tylko zaobserwujemy, że z naszą cerą dzieje się coś dziwnego i utraciła swoją gładkość, należy natychmiast umówić się na wizytę u specjalisty lub chociaż kosmetologa, który również wstępnie rozpozna, co się dzieje.

Zróżnicowane przyczyny powstawania zmian trądzikowych.

Trądzik to niezwykle zróżnicowana choroba, powodowana wieloma przyczynami, co znacznie utrudnia właściwe dobranie zwalczającego ją leku. Zmiany pojawiające się na twarzy mogą powodować czynniki, które z pozoru uważamy za mało istotne, takie jak:

 • warunki pogodowe, wilgoć, słońce czy gwałtowne zmiany temperatury, na co w rozmaity sposób reaguje nasza skóra,
 • niewłaściwa dieta pełna niezdrowych składników, nadmiaru ostrych przypraw, alkoholu czy innych równie szkodliwych używek,
 • czynniki genetyczne, a wiele odmian trądziku np. wyjątkowo trudny do wyleczenia różowaty, to choroby dziedziczne,
 • stres towarzyszący nam niemal każdego dnia,
 • współistniejące schorzenia, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca oraz inne choroby i stany zapalne skóry.

Taka ilość przyczyn stanowi poważny problem nawet dla lekarza specjalisty, jednak większość z nich poleca różnego rodzaju maści, zwłaszcza te zawierające w swoim składzie retinoidy, powszechnie stosowane w skutecznej terapii schorzeń dermatologicznych, takie jak Differin.

Differin – polecany w wielu odmianach trądziku.

Differin to znany od wielu lat preparat przeciwtrądzikowy występujący w dwóch postaciach, kremu lub żelu zalecanego dla wszystkich narzekających na cerę trądzikową. Cieszy się on dużą popularnością, na którą wpływa stosunkowo wysoka skuteczność, potwierdzona zresztą przez zadowolonych pacjentów, narzekających jednak na jego skutki uboczne. Differin jest wskazany przy leczeniu wielu odmian trądziku, ze szczególnym nastawieniem na:

 • trądzik pospolity, jedna z najczęstszych chorób skóry, dotykająca w większości przypadków ludzi młodych, związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych,
 • łagodnie lub średnio nasilony trądzik zaskórnikowy, odmianę pospolitego, inaczej nazywanego trądzikiem młodzieńczym. Jest mało dokuczliwy, co jednak nie oznacza, że nie wymaga leczenia i usunięcia jego objawów, czyli brzydkich czarnych kropek pojawiających się na twarzy, których przyczyną powstania są zatkane i zanieczyszczone ujścia gruczołów łojowych,
 • trądzik grudkowo – krostkowy, także o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Jest to jednocześnie najbardziej uciążliwa odmiana trądziku młodzieńczego, objawiająca się w postaci dużej ilości podskórnych grudek, różnej wielkości, umiejscowionych na twarzy i dekolcie. Jego przyczyną są najczęściej zmiany hormonalne występujące w okresie dojrzewania, powodujące nadmierny łojotok. W niektórych przypadkach może przyjąć formę nawet ropnych pryszczy przekształcających się w cysty lub torbiele.

Differin ma więc wyjątkowo szerokie spektrum działania, niespotykane zbyt często w przypadku innych środków, a za jego skuteczność odpowiada skład, starannie dobrany o wyjątkowo silnym czynniku aktywnym, którym jest adapalen.

Adapalen – inna odmiana retinoidu.

Definiując w naukowy sposób ten składnik Differinu, można powiedzieć, że jest to pochodna kwasu naftalenokarboksylowego mająca działanie zbliżone do retinoidów, pochodnych witaminy A, powszechnie używanych w leczeniu trądziku. Retinoidy można znaleźć w wielu popularnych lekach przypisywanych przez dermatologów i wykazują one dużą skuteczność, szczególnie te najnowsze, trzeciej generacji. O ile poprzednie charakteryzowały się wyjątkowo dużą ilością skutków ubocznych, to w tym przypadku postarano się znacznie je ograniczyć. Jednak adapalen nie jest typowym retinoidem, ma postać bezbarwnej substancji o słabo wyczuwalnym zapachu, która zarówno w maści, jak i w żelu Differin występuje najczęściej w stężeniu 0,1 procent. W leczeniu trądziku ma wielorakie działanie polegające na:

 • hamowaniu nadmiernego zanieczyszczenia skóry, zatykania ujścia gruczołów łojowych i powstawaniu zaskórników,
 • normalizowaniu procesów zrogowacenia naskórka, tak jak typowe retinoidy i naturalnych procesów jego złuszczania,
 • ograniczeniu rozwoju wielu bakterii powodujących wypryski na skórze, zwłaszcza Propionibacterium acnes,
 • łagodzeniu stanów zapalnych o różnym natężeniu, od lekkich do umiarkowanych, zmniejszając także towarzyszące im często obrzęki oraz zaczerwienienia,
 • zapobieganiu procesom rogowacenia ujścia mieszków włosowych, co uniemożliwia tworzenie się zaskórników.

Differin – działanie i efekty uboczne.

Działanie adapalenu w przeciwieństwie do innych retionoidów jest dosyć łagodne, ale nie zmniejsza to ich skuteczności. Szczególnie skuteczny okazuje się w połączeniu z innymi składnikami, zwłaszcza z nadtlenkiem benzoilu, choć w takim zestawieniu wystąpią z pewnością liczne działania niepożądane. Sprawdza się przy niezbyt nasilonych problemach z cerą, początkowo może powodować zwiększone nasilenie zmian trądzikowych, ale jest to na szczęście objaw chwilowy, ustępujący wraz z postępem kuracji. Dzieje się tak dlatego, że Differin najpierw uwydatnia wszelkie zmiany skórne i dopiero później je usuwa. Nakłada się go cienką warstwą na skórę w miejscu występowania wyprysków, najczęściej raz na dobę, zgodnie z zaleceniami, a skóra musi być przedtem dokładnie oczyszczona i osuszona. Należy stanowczo unikać kontaktu leku z oczami oraz błoną śluzową nosa i ust, nie wolno go także nakładać na ewentualne rany lub podrażnienia naskórka. Pierwsze pozytywne efekty są widoczne po około 4 tygodniach, kiedy to skóra staje się wyraźnie wygładzona, ma zdrowy wygląd i znikają większe zmiany.

Niestety Differin powoduje również pewne skutki uboczne, z którymi trzeba liczyć się przed jego zastosowaniem, przede wszystkim uczucie przesuszenia skóry, jej miejscowe swędzenie i uciążliwe, a niekiedy bolesne podrażnienia.

Differin – opinie pacjentów i alternatywy.

Zarówno maść, jak i żel Differin, są skutecznymi lekami przeciwtrądzikowymi, radzącymi sobie z większością przypadków łagodniejszej odmiany tej choroby. Ich popularność jest nadal bardzo duża, na co wpływ mają także liczne opinie ich użytkowników, jakie można znaleźć między innymi w internecie, na forach dyskusyjnych czy innych stronach poświęconych trądzikowi. Wykazują oni dużą skuteczność takiej kuracji, jednak równie często narzekają na wyżej wymienione skutki uboczne, niekiedy kończące się odstawieniem leku.

Dlatego warto w takiej sytuacji pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu i znaleźć równie skuteczny preparat, pozbawiony negatywnego wpływu na pacjenta. Lekarze specjaliści już od wielu lat oprócz środków do zastosowania zewnętrznego polecają właściwą suplementację organizmu, wspomagającą odpowiednio zbilansowany sposób żywienia, bogaty we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Trądzik, tak jak każdą inną chorobę, należy zwalczać także od środka, uderzając w niego silną skoncentrowaną dawką witamin i minerałów, których każdego dnia domaga się nasza skóra. Takie uzupełnienie codziennej diety może stanowić Nonacne, suplement nowej generacji, będący efektem najbardziej zaawansowanych badań nad metodami leczenia różnych schorzeń skóry. Jest oparty wyłącznie na naturalnych, roślinnych składnikach, takich jak zioła rosnące w naszych ogrodach i jego stosowanie jest w związku z tym całkowicie bezpieczne. Warto pomyśleć o połączeniu siły dwóch leków, jednego takiego jak Differin, używanego na zewnętrzne objawy trądziku i drugiego, Nonacne, jeszcze bardziej podnoszącego skuteczność leczenia.

10 comments on “Differin opinie o maści i żelu opartym na retinoidach”

 1. Mag 13 pisze:

  Lek skuteczny, ale skutki uboczne duże, lepiej uważać jak się go używa. Miałem go od lekarza ale zrezygnowałem po kilku dniach. Pryszczy zrobiło się więcej i skóra strasznie swędziała. Nie polecam, znajdzcie lepiej coś mniej inwazyjnego, co będzie szybciej działało.

 2. Ronie1990 pisze:

  Faktycznie Differin to bardzo silny żel lub maść, nie wiem co stosujecie, który skutecznie działa i to prawie na każdy rodzaj trądziku. Coś tam poprawia w skórze tak że w miarę szybko można pozbyć się pryszczy i innych wyprysków. Brałem go i nie miałem żadnych dziwnych efektów. Oczywiście nie twierdze że tak nie jest, po prostu jestem odporny na te retinoidy i nic się u mnie po nich nie dzieje. Tak mi powiedział dermatolog i sam się poźniej przekonałem, że nigdy po żadnej maści czy żelu nic mnie nie swędziało.

 3. Kermo pisze:

  To masz fajnie, bo ja to wyglądałem po nim jak potwór. Cały czerwony, a pryszczy nawet nie usunął, jak były tak były. Troche zaczeło być lepiej po miesiącu lecz przez ten czas to myślałem że zdrapię sobie skórę z twarzy. Wyrzuciłem Differin do kosza bo nie miałem zamiaru się męczyć i kupiłem Nonacne. Narazie, czyli po kolejnym miesiącu zero zaczerwienień a ilość pryszczy ciągle spada. Tanio nie było ale widzę, że warto było wybulić.

 4. Bob_97 pisze:

  Wszedłem na stronę producenta tego Nonacne i poczytałem sobie o nim. Rzeczywiście skład to sto procent ekologia, z tego co widziałem w innych opisach brak substancji chemicznych które mogłyby zaszkodzić. Z Differinem też miałem do czynienia i nie mam dobrych wspomnień, skóra dochodziła do siebie długo, a najbardziej dostałem w kość jak wyszedłem na słońce. Chyba spróbuję z tymi tabletkami, może zadziałają lepiej i mniej kłopotu z tym smarowaniem.

 5. Marcin pisze:

  Kupuj bez ryzyka, wiem co mówię. Z moim trądzikiem to już nic nie dawało sobie rady, może oprócz antybiotyków, ale na większość mam mega uczulenie. Nie mogę brać ani retinoidów, ani nic z nadtlenkiem benzoilu więc już byłem załamany. Mogłem wybierać albo pryszcze, albo piekąca i czerwona twarz więc wolałem już ten trądzik. Differin też używałem i co z tego, trądzik zwalczał ale za jaką cenę, nie było warto. Zmieniło się wszystko jak kupiłem te tabletki. Miałem trochę oporów bo cena, bo suplement itp. itd. ale teraz nie żałuję. Nic mnie po nich nie boli, swędzi itp. a skóra coraz bardziej gładka.
  Plusy: dużo tabletek w opakowaniu, starcza na miesiąc, zero skutków ubocznych, szybko działają, pierwsze krosty znikają po dwóch tygodniach.
  Minusy: na teraz nie zauważyłem.

 6. Tede pisze:

  Też mam cała listę leków jakie brałem. Retinoidy nie działają tak jakbym chciał, klindomycyna też, więc tak jak Marcin godziłem się że będę miał taką twarz już zawsze. Differin miał być kolejnym cudownym lekiem i w pewnym stopniu nawet był, tylko jak zacząłem mieć więcej zamiast mniej pryszczy to byłem w szoku. Powoli to się zmieniało, ale właśnie zbyt wolno a ja chciałem szybko bo ile można się męczyć. O suplementach to powiedział mi jakiś znajomy, jak znajdę trochę wolnej kasy to zamówię i wypróbuję, może to coś da.

 7. Stranger pisze:

  Mi też dermatolog przypisała Differin i mówiła że usunie nawet blizny jakie mam po trądziku. Normalnie używam czegoś łagodniejszego, ale jak mam duży wysyp to nie działa i muszę smarować się czymś silniejszym. Po maści mam dziwną skórę, jest szorstka, tak jakby cała pomarszczona i momentami swędzi. Smarowałem tak jak mi zalecono, ale trądziku jest więcej a nie mniej i u mnie się to nie zmienia, a używam Differin już ponad miesiąc. Czy to przejdzie samo czy mam odstawić i iść do lekarza?

 8. Anulka pisze:

  Wydaje mi się że to zależy od dwóch rzeczy, skóry i rodzaju trądziku. Nie wiem dlaczego lekarka ci to przypisała, ale jak szkodzi to po co używasz. Odstaw, poczekaj aż wszystko się uspokoi i spróbuj może jeszcze raz. Ja też po Differinie miałam zaostrzenie wyprysków i z tych małych zrobiły się olbrzymie i na dodatek ropne. Bolały ale nie wyciskałam i po pewnym czasie przeszło i zrobiły się mniejsze. Do maści mnie to jednak zniechęciło i teraz przeszłam na tabletki. Nonacne jeszcze nie próbowałem, ale chyba udało się wam mnie zachęcić.

 9. Broker pisze:

  Znam Differin i wiem że działa ale potrafi nieźle wysuszyć cerę i spowodować zaczerwienienia. Przed użyciem nawilżałem skórę kremem i nie było tak źle, dało się wytrzymać. Kurację jakoś przeszedłem i mogę podzielić na kilka etapów. Najpierw tak przez 3 tygodnie przybywało krost, potem tak po 2 miechach nieco lepiej, zaczęły znikać, po następnych 2 – 3 miesiącach pozbyłem się tak 50 procent. Niby dobrze, ale nie tego oczekiwałem. Przy Nonacne nie było tych etapów przejściowych tylko od razu z grubej rury w trądzik i po dwóch miesiącach już widziałem wyraźną poprawę. Dodatkowo super skład, a lubię naturalne rzeczy, pokrzywa, pestki winogron i czerwona koniczyna. To wszystko jest w kremach i tonikach a tu w tabletkach, dla mnie bomba. Polecam!

 10. Wojtas pisze:

  W kwestii Nonacne stuprocentowe poparcie. Godzinami szukałem właśnie czegoś takiego, nie żadnych maści tylko tabletek, które mogę brac raz dziennie. Nie mam czasu na żadne skomplikowane zabiegi kosmetyczne więc od razu jak przeczytałem o Nonacne to go zamówiłem. Nie narzekajcie na cenę, tylko patrzcie na skuteczność i wtedy się wypowiadajcie. Działa błyskawicznie, wągry usunął mi praktycznie w kilka miesięcy i to bez żadnego śladu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.